Letöltések

Kategóriák:


Letöltések (Nyomtatvány):

Állattartás bejelentése

 

TÁJÉKOZTATÁS

Állattartás bejelentése tárgyában

 

Az Állat-egészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997. (V.28.) FM rendelet 34. § (1) bekezdése így rendelkezik:

 

„34. § (1) Az állattartó köteles állattartási tevékenységéről (ló, szamár, öszvér, szarvasmarha, juh, kecske, sertés, méhcsaládok esetén létszámtól függetlenül, baromfi- és nyúlállományok esetén száz egyed felett), a tevékenység megkezdéséről, illetve megszüntetéséről az állatállományt ellátó állatorvost, illetőleg a települési önkormányzat jegyzőjét (fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat jegyzőjét) egyidejűleg tájékoztatni.”

 

A méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI.27.) FVM rendelet 2. §-a így rendelkezik:

 

„2. § A méhészkedést (méhtartást) minden év február végéig, az újonnan kezdett méhészkedést pedig e tevékenység megkezdésétől számított nyolc napon belül kell bejelenteni a méhek tartási helye szerint illetékes települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, aki a méhészt nyilvántartásba veszi, és a nyilvántartást folyamatosan vezeti. Amennyiben a méhek állandó tartási helye nem a méhész lakóhelyével összefüggő területen (udvarban, kertben stb.) van, a méhész köteles a méhek tartási helyén a nevét, lakcímét, telefonszámát, a tartási helyen lévő méhcsaládok számát egy legalább 40 x 30 cm nagyságú táblán jól látható módon feltüntetni.”

 

A jegyzőnél történő állattartásra vonatkozó bejelentés nem helyettesíti a jogszabály által kötelezően előírt más hatóságokhoz történő bejelentést vagy engedélykérést.

 

Ló, szamár, öszvér, szarvasmarha, juh, kecske, sertés, baromfi, nyúl tartása

 

A jogszabálynak az (az Állat-egészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997. (V.28.) FM rendelet 34 § (1) bekezdés) megfelelően

 

  • ló,
  • szamár,
  • öszvér,
  • szarvasmarha,
  • juh,
  • kecske,
  • sertés,
  • baromfi (száz egyed felett),
  • nyúl (száz egyed felett)

 

tartása esetén az állattartó köteles a jegyzőt tájékoztatni az állattartási tevékenység megkezdéséről és annak megszüntetéséről egyaránt.

 

Az állattartási tevékenységgel kapcsolatos adatok bejelentésére a Nyőgéri Közös Önkormányzati Hivatal formanyomtatványt rendszeresített.

Méhek tartása

 

Az Állat-egészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997. (V.28.) FM rendelet 34 § (1) bekezdésének megfelelően illetve a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI.27.) FVM rendelet 2. §-ának megfelelően

 

  • méhcsalád (méhek létszámától függetlenül),

 

tartása esetén az állattartó a méhészkedést (méhtartást) minden év február végéig, az újonnan kezdett méhészkedést pedig e tevékenység megkezdésétől számított nyolc napon belül köteles bejelenteni a méhek tartási helye szerint illetékes települési jegyzőjénél, aki a méhészt nyilvántartásba veszi, és a nyilvántartást folyamatosan vezeti, köteles a jegyzőt tájékoztatni az állattartási tevékenység megkezdéséről és annak megszüntetéséről egyaránt. az állattartó az általános szabályoknak megfelelően a méhtartási tevékenység megszüntetését is köteles bejelenteni.

 

A Nyőgéri Közös Önkormányzati Hivatal a méhészkedés (méhtartás) tevékenység kezdetének, végének bejelentéséhez vagy az évente február végéig esedékes bejelentéshez formanyomtatványt rendszeresített.

 

Méhek vándoroltatása

 

A méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI.27.) FVM rendelet 9 – 10. §-a így rendelkezik:

 

9. § (1) A méhek kiszállítását a kiszállítást megelőző, beszállítását annak megtörténtét követő hetvenkettő órán belül be kell jelenteni a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjének. Beszállítás esetén a bejelentést a 3. számú melléklet alapján kiállított nyomtatvány ajánlott levélként történő megküldésével, vagy személyes eljuttatásával kell teljesíteni. A nyomtatvány igazoló szelvényét a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzője - a teljesítés módjától függően - a méhész lakóhelyére küldi meg vagy személyesen adja át. A kijelentést a 4. számú melléklet alapján kiállított nyomtatványon kell teljesíteni személyesen, vagy annak ajánlott levélként történő megküldésével.

 

(2) Vándoroltatás során a méhek csak olyan helyre telepíthetők, amely nem áll községi zárlat alatt.

 

(3) A vándoroltatás befejezése után a méhész köteles a hazatelepülését a hatósági állatorvosnál és a jegyzőnél hetvenkettő órán belül bejelenteni.

 

(4) A települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzője - a törvény 42. §-ának (4) bekezdése alapján - nyilvántartja a méhész nevét és lakóhelyét, a méhcsaládok állandó és legutóbbi tartási helyét, az állatorvosi igazolás számát, keltét és kiállításának helyét, a méhcsaládok számát, az elhelyezésre szolgáló terület pontos megjelölését (dűlő, hrsz. stb.) és a letelepedés idejét.

 

 

 

10. § (1) A járási hivatal köteles a működési területén letelepedett vándorméhészetek szúrópróbaszerű – a hatósági állatorvos által lefolytatott – ellenőrzését a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél vezetett nyilvántartás alapján megszervezni.

 

A méhcsaládok vándoroltatása szintén bejelentéskötele tevékenység.

 

Méhek kiszállítása:

 

  • a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2023. (VI.27.) FVM rendelet 4. mellékletében foglalt formanyomtatvánnyal,
  • kiszállítást 72 órával megelőzően,
  • jegyzőhöz személyesen vagy ajánlott levélként eljuttatva.

 

Méhek beszállítása:

 

  • a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2023. (VI.27.) FVM rendelet 3. mellékletében foglalt formanyomtatvánnyal,
  • beszállítás megtörténtét követő 72 órán belül,
  • jegyzőhöz személyesen vagy ajánlott levélként eljuttatva,
  • a formanyomtatvány igazolórészét a jegyző a méhész lakóhelyére megküldi vagy személyenen adja át a méhész részére. (nyomtatvány benyújtásának megfelelő formában).

 

A bejelentések formáját és tartalmi elemeit a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2023. (VI.27.) FVM rendelet 3. és 4. melléklete rögzíti.

 

Szomszédos állam területéről, vagy ismeretlen helyről származó méhraj bejelentése

 

A méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI.27.) FVM rendelet 10. § (2) bekezdése így rendelkezik:

 

10. § (2) Az országhatártól számított tíz kilométeres körzeten belül, a szomszédos állam területéről, vagy ismeretlen helyről származó méhrajt észlelője vagy befogója köteles a települési önkormányzat jegyzőjénél haladéktalanul bejelenteni, aki a kiirtás végrehajtása érdekében értesíti a járási hivatalt, aki elrendeli a méhraj állami kártalanítás nélküli leölését.

 

A fentieknek megfelelően

 

  • szomszédos állam területéről vagy ismeretlen helyről származó méhraj esetében,
  • a méhraj észlelője vagy befogója,
  • haladéktalanul bejelentést köteles tenni a jegyzőnél.
  •  

A bejelentés a bejelentő személyes adatai, elérhetősége mellett tartalmazza a nyilatkozatot, hogy a méhrajt észlelte vagy befogta, és a méhraj tartózkodási helyét.

 

Méhraj bejelentéséhez a Nyőgéri Közös Önkormányzati Hivatal formanyomtatványt rendszeresített.

állattartás bejelentés.docx [35,19KB]
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény

Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és hátrányos helyzet megállapítása (2024.03.01-től)

 

Formanyomtatvány_RGYK jogosultsághoz és hátrányos helyzet megállapításáh....docx [32,72KB]
Magánszemélyek kommunális adója

Magánszemélyek kommunális adója

kommunalis_ado_nyomtatvany.pdf [86,77KB]
Káld Község Önkormányzata - Magyar