Helyi identitás és kohézió TOP / Közösségi beszélgetések első szakasza a településen
Közösségi beszélgetések első szakasza a településen
Beszámoló a közösségi beszélgetésekről
1. A közösségi beszélgetések körülményei:
A közösségi beszélgetések első szakaszában 6 alkalommal tartottunk összejövetelt. 5 alkalommal a Faluházban, 1 alkalommal pedig a Könyvtárban. Pórbáltuk úgy kialakítani a körülményeket és időpontokat, hogy a jelenlévőkkel a lehető legjobban tudjunk beszélgetni. Lényeges volt számunkra, hogy megértsük, mi a fontos az itt lakóknak, milyen változást szeretnének, és mi mozgatja a falu közösségét.
A közösségi beszélgetések a Cselekvő Közösségek által alkotott Közösségfejlesztés módszertani útmutató segítségével zajlottak.
2. A közösségi beszélgetésekről röviden:
A településen a TOP-5.3.1-16-VS1-2018-00008 azonosító számú, "A helyi identitás és kohézió Káld településen" című pályázat keretében valósultak meg a közösségi beszélgetések. A beszélgetések célja a közösség igényeinek megismerése, és a közös cselekvés elindítása volt.
Az eseményeken megjelent résztvevők a megalapozó dokumentumban definiált célcsoportok közül kerültek ki, melyek a következők:
- aktív korú lakosság
- idősek
- civil szerveztek és szakkörök tagjai
- roma nemzetiségűek.
Az október 18-án tartott közösségi beszélgetés keretében a falu vezetősége előzetes tájékoztatást tartott az érdeklődők számára a projekttel kapcsolatosan. Az eseményen a - jelenléti ív alapján - résztvevők száma 11 fő volt. A polgármester úr tájékoztatta a jelenlévőket a nyertes projekttel kapcsolatban, és elmondta, hogy mire számíthatnak az elkövetkező időszakban. Részletesen bemutatta a beadott pályázat előkészítési munkáit, az együttműködő partnereket. Kiemelte, hogy a tervezett projekt konzorciumban valósul meg. Konzorciumi partnerek: Vas Megyei Önkormányzati Hivatal és a Suli Harmónia-2007 Gyermekeket Segítő Alapítvány. Az együttműködés keretében egy. a falu közösségi életére nagy hatással bíró projekt valósulhat meg a következő években. Ismertette és bemutatta a projekt tevékenységeit, pénzügyi tervét. A falu számára rendkívül jelentős lesz a projekt, mivel egy főállású közösségszervező beállítására is sor kerül. Ilyen módon a település olyan szakembert tud foglalkoztatni, aki a település kulturális, művelődési és más közösségi csoportjait tudja folyamatosan segíteni. Kérte, hogy a falu lakosai mostantól segítség a projekt céljának elérését, és véleményükkel mindenki támogassa, hogy a legjobb megoldások valósulhassanak meg a cselekvési tervben.
A november 17-i beszélgetés során a jelenlévők is bekapcsolódhattak a település közösségi tevékenységének történeti feltárásába. Szó volt a régen működő, de már megszűnt szervezetekről, szakkörökről, illetve azok tevékenységéről. Ezek az adatok sok segítséget nyújtottak a beszámoló elkészítésében is. A megbeszélésen - jelenléti ív alapján - a résztvevők száma 9 fő volt. A találkozó során kirajzolódott a település elmúlt száz évének ez irányú eredménye, sikere. A közösségi beszélgetés lehetővé tette, hogy a résztvevőkkel áttekintsük a faluban, azom meghatározó személyeket, akik az elmúlt 50-60 évben sokat ettek a közösség történetének feltárásáért, az összefogásának sikeréért. Ez az időszak még kevésbé dokumentált, ami azt jelenti, hogy a projekt keretében ez is egy sikeres tevékenység lehet a megvalósítás során.
A 3. közösségi beszélgetést december 17-én tartottuk, melynek kertében megvitattuk a 30 darab közösségi interjú előzetes eredményét. Megbeszéltük a felemrült problémákat, melyekre a későbbiekben megoldást szeretnénk találni. Ez a tématerület jó lehetőséget biztosított arra, hogy a település életének aktív résztvevőit kötetlen beszélgetés keretében tudtak véleményt mondani, illetve továbbgondolták a közösségi élet helyi fonalát. Úgy tűnik, hogy kezd kialakulni a közösségi élet "központi magja", azok csoportja, akik aktívak a vélemyénformálásban, illetve kreatív gondolatokkal tudnak hozzájárulni a fejlődéshez.
A résztvevők tájékoztatást kaptak az interjúk megvalósulásáról. Az interjúk három kérdéscsoporttal foglalkoztak:
- Mit jelent az itt lakóknak Káldon élni? (mi az, ami jó és mi az, ami rossz az itteni életben)
- Min és mit változtatnának az itt lakók Káld kapcsán?
- Mivel tudnának a helyiek bekapcsolódni ezen változások előidézéséhez?
A január 19-i beszélgetés alkalmával szakmai fórumot tartottunk a civil szervezetek és szakkörök vezetőinek a projekttel kapcsolatos tudnivalóskról. A projekt későbbi szakaszában tervezett programokkal, teendőkkel, a szervezetek és szakkörök szerepvállalásával kapcsolatosan zajlott a megbeszélés. Ezen a közösségi beszélgetésen - jelenléti ív alapján - 11 fő vett részt. A faluban jelentős számű civil szervezet működik, illetve vannak nem egyesületi formában, ám rendszeresen működő közösségek is:
- Káldi Napraforgók Egyesülete
- Káldi Újhegyért Egyesület
- Káldi Önkéntes Tűzoltó Egyesület
- Káldi Hagyásfa Egyesület
- Káldi Természetjáró és Tájékozódási Futó Sportegyesület
- Káldi Sportklub Egyesület
- Káldi Kertbarát-kör
- Asztalitenisz szakkör
- Vöröskereszt helyi tagszervezete
A megbeszélés arra is révilágított, hogy a civilek milyen területen és milyen módon tudnak rákapcsolódni a tervezett projektre. A beszélgetés hatására a közösségek megismerték annak a lehetőségét, hogy a saját szerveztükkel milyen módon, miben és hogyan tudnak együttműködni települési szinten.
A február 9-én megrendezésre került beszélgetés alkalmával a jelenlévők tájékoztatást kaptak a közösségi felmérésről, annak céljairól, problémacsomagjairól, tervezett kérdőívéről. A végső kérdőív összeállításához sok ötlettel járultak hozzá a jelenlévő személyek. A tématerülethez jó hátteret adott a már megvalósított közösségi interjú eredménye is. Az interjúk tapasztalatai alapján igyekeztünk összeállítani a kérdőívet. A közösségi megbeszélés során egy csaknem egészében véglegesítésre kerülő kérdőívben tudtunk megegyezni. Annak érdekében, hogy a kérdőív kitöltése ne legyen megterhelő, hosszadalmas, de ugyanakkor hasznos és jól hasznosítható adatokkal is szolgáljon majd, a kérdések számát 25-30 darabban maximalizáltuk. Ezen a beszélgetésen - jelenléti ív alapján - 11 fő jelent meg.
A 6. közösségi beszélgetést március 14-én tartottuk, melyen 12 fő vett részt. A beszélgetés témája pedig a helyi cselekvési terv volt, az összesített interjúk eredményeire és az eddigi közösségi beszélgetésekre alapozva. Természetesen a végleges cslekvési terv csak a közösségi felmérés eredményei után valósul meg, hiszen részletesen ebből ismerjük meg többek között a településen élők szükségleteit, igényiet, elvárásait. Az eddig megvalósított közösségi beszélgetések kicsengése alapján bizakodóak lehetünk abban, hogy a településen élők aktív közreműködői lesznek a projekt megvalósításának.
Az interejúkkal és a közösségi beszélgetésekkel elindult egy folyamatos párbeszéd a község lakóival. Mind az interjúkra, mind a közösségi beszélgetésekre való invitálást az egyes személyek örömmel fogadták. A beszélgetések hangulata és tartalma jól mutatja, hogy a káldiak fogékonyak és fogadókészek az együttműködésre.
« Vissza az előző oldalra!