Helyi identitás és kohézió TOP / Tanulmányút a TOP-5.3.1-16-VS1-2018-00008 projekt keretében

Tanulmányút a TOP-5.3.1-16-VS1-2018-00008 projekt keretében



Tanulmányút a TOP-5.3.1-16-VS1-2018-00008 projekt keretében

Tanulmányút megvalósulása:

A projektmegvalósítás ezen szakaszában került megvalósításra az egy-egy napos tanulmányút. Az első nap időpontja 2021. augusztus 27-e, a második alkalomé pedig 2021. szeptember 10-e volt.

A tanulmányutak célcsoportja az önkormányzati képviselők, önkormányzati dolgozók, civil szervezetek tagjai, a helyi közösségi élet meghatározó alakjai voltak. A tanulmányút során Győr-Moson-Sopron megyek néhány frekventált tájegységének legjobb gyakorlatait ismerhették meg a résztvevők.

 

Szakmai tanulmányút megvalósulása 2021. augusztus 27-én

Fertőszéplak

  • Betekintés az Alpokalja Fertőtáj vidékfejlesztési sikereibe: turizmus, közösségépítés, építészeti rehabilitáció, regionális kultúra
  • A csoport meghallgatta Páliné Keller Csilla Leader munkaszervezet vezető és Szakály Szabolcs egyesületi szakmai vezető előadásait. Ezt követően a csoport szakmai vezetéssel megtekintette a Fertő-Neusiedlersee Világörökség Látogatóközpont kiállítását, valamint a Széchenyi kastélyt. Az egyes programpontokat követően szakmai eszmecserére került sor.

Kapuvár

  • Közösség- és kulturális termékfejlesztés
  • A csoport a Rábaközi Művelődési Központ épületében megismerkedett a kisváros közösségépítési gyakorlatával, a kulturális termékfejlesztés eredményeivel. Henye Zsuzsanna igazgató beszámolt a város kulturális fejlesztéséről, a művelődési szolgáltatások igénykielégítő szerepéről, a Ház ez irányú jó gyakorlatairól. A tájékoztatást szakmai eszmecsere követte. A kulturális termékfejlesztésben remekül teljesítő kisvárosban helyi termékekből (tájételek) készült ebéd elfogyasztásán keresztül is megismerkedhettek a résztvevők a település hagyományos gasztronómiájával a Hany Istók Kerékpáros Centrumban.

Hövej

  • A kulturális turizmus és a kulturális vállalkozás összekapcsolása a höveji csipke példáján keresztül.
  • A nemzetközi hírű kis rábaközi település speciális csipkéjéről ismert. Egykor sokak számára volt biztos megélhetési forrás. Napjainkban a helyi kézművestermék a kulturális vállalkozás és kulturális turizmus egyik ikonjává vált. A csoport megismerkedett a csipke hagyományával, gazdaságszervező erejével és a napjainkban köréje szerveződő közösségformáló, közösségépítő szerepével. Vargáné Molnár Zsuzsanna polgármester és egyesületi vezető előadását követően sor került a kiállítás megtekintésére és egy tartalmas eszmecsere megvalósítására.    

 

Résztvevők száma - jelenléti ív alapján: 29 fő.

 

Szakmai tanulmányút megvalósulása 2021. szeptember 10-én

Csorna

  • Premontrei Apátság megtekintése, a rábaközi perec, mint a tájegység emblematikus tájterméke
  • A csoport a Rábaköz fővárosában, Csornán megismerkedett a kisváros gazdaságszervező hátterével, a kulturális hagyományokkal és az arra épülő közösségi élettel, a rábaközi perec, mint a tájegység egyik emblematikus tájtermékének múltjával, napjainkban játszott szerepével. Az Apátság megtekintése történelmi távlatokban mutatta be az egyházi közösség jószolgálati tevékenységét, a település és a helyi közösségi igények kielégítésében játszott szerepét.   

Pannonhalma

  • A Pannonhalmai Apátság megtekintése (Világörökség része), Apátság, Arborétum, Gyógynövénykert, Illóolaj lepárló, Lombkorona sétány.
  • Az ebédet követően a csoport a Világörökség részeként nyilvántartott Pannonhalmai Apátság épített örökségével és az apátság helyi termék fejlesztésben, valamint a kulturális turizmusban és kulturális gazdaságfejlesztésben betöltött szerepével ismerkedett meg. A helyszín kiváló példája annak, ahogy egy térség a helyi erősségeire támaszkodva tud szolgáltatásokat, termékeket létrehozni és azokat egy speciális szegmens irányába kínálatba állítani. A szakmai bemutatót és ismertetést követően a tanulmányút szakmai programja a gyógynövénykert, a lombkorona sétány, arborétum, megtekintésével folytatódott, illetve zárult. 

 

Résztvevők száma - jelenléti ív alapján: 30 fő.

 


« Vissza az előző oldalra!

Káld Község Önkormányzata - Magyar